Swipe to the left

Bootfitting - Dopasowywanie butów narciarskich

Drukuj
Bootfitting - Dopasowywanie butów narciarskich
15 października 2018

Bootfitting – co to takiego?

Przyglądamy się wystawie butów narciarskich. Przymierzamy konkretne modele. W końcu, są! Dobra cena, dobry fason, wszystko pasuje, ale… no właśnie. W którymś momencie w naszej głowie zapala się lampka ostrzegawcza: bo coś nas uciska, coś obciera. Coś nie leży tak, jak powinno. Wewnętrzny głos podpowiada nam, że nie warto zawracać sobie głowy detalami, bo przecież to but – a but się „rozchodzi”. Albo wręcz przeciwnie – w ostatniej chwili zmieniamy naszą decyzję i postanawiamy zrezygnować z zakupu, który jeszcze przed chwilą uznaliśmy za udany. Jak zatem wyjść z opresji, nie tracąc przy tym całego swojego zapału i przy okazji masy pieniędzy na kolejne i kolejne zakupy? Być może warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje nam usługa bootfitting’u.

But butowi nierówny

Kiedy decydujemy się na zakup sprzętu narciarskiego, zazwyczaj w pierwszej kolejności skupiamy się na detalach technicznych – sprawdzamy parametry nart, dopytujemy o to, na jak wiele „będziemy mogli sobie pozwolić” podczas eksploatacji danego modelu. Interesuje nas także to, jak szybko damy radę w nich pojechać, jakie trasy damy radę w nich przebyć i jak bardzo ekstremalne wyczyny wchodzą w grę z naszej strony. Jednak zdarza się, że w ferworze naszych przygotowań do wyjazdu na stok, buty narciarskie i ich dobór schodzi na nieco dalszy plan. Ot, buty jak buty – myślimy sobie – byleby rozmiar był dobry, reszta się dopasuje. Niestety, wniosek ten często bywa błędny i może stać się zgubny w skutkach. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Otóż w przypadku zakupu butów przeznaczonych do noszenia „na co dzień”, rzeczywiście dobór rozmiaru i sprawdzenie wygody w zupełności wystarczą. Jeśli w trakcie użytkowania okaże się, że nieco się przeliczyliśmy – czeka nas co najwyżej zakupienie specjalnych preparatów (np. zwiększających elastyczność obuwia) i plastra opatrunkowego na otarcia. Buty narciarskie są jednak produktem o wiele bardziej złożonym i specjalistycznym, a ich niezbyt precyzyjne dopasowanie do użytkownika może nieść ze sobą znacznie poważniejsze konsekwencje – takie jak kontuzje czy urazy. Dzieje się tak głównie ze względu na ich strukturę – tzw. but wewnętrzny dopełnia warstwa zewnętrzna (skorupa), które idealnie współgrać muszą nie tylko ze stopami ich właściciela, ale także z nartami jakie do nich przypniemy. I tylko pełna harmonia we „współpracy” wszystkich tych elementów (a zatem: sprzętu i człowieka) gwarantuje nam komfortową, a przy tym w pełni bezpieczną jazdę. Boot fitting – to znaczy dopasowanie W ostatnim czasie na rynku powstał szereg usług i udogodnień, mających na celu jak najbardziej precyzyjne dopasowanie butów narciarskich do ich właścicieli. Jedną z nich jest usługa, kryjąca się pod pojęciem „boot fitting’u”. Jej głównym zadaniem jest dbałość o jak najlepsze dostosowanie butów narciarskich do ich posiadacza, z uwzględnieniem wszystkich indywidualnych cech anatomicznych i preferencji. Co istotne, jej zadaniem nie jest jedynie „personalizacja” obuwia nowego – przeglądowi i poprawie można poddać też buty starsze i używane, które straciły swoje walory podczas użytkowania. Istnieje bowiem kilka metod i sposobów na modyfikację obuwia narciarskiego. Opisujemy je poniżej.

Metody dopasowania butów narciarskich

1. Modyfikacja zewnętrznej warstwy (skorupy) buta

11 paź 2018 07:04:07

– polecana zarówno w przypadku nowego, jak i uprzednio używanego obuwia. Polega ona na miejscowym rozgrzaniu części buta, który następnie (po osiągnięciu przez tworzywo odpowiedniej plastyczności), przy pomocy wysokiej temperatury zostaje uformowany w pożądany sposób. Najczęściej zabieg ten stosowany jest w przypadUsługa odbarczania (bo tak brzmi jej fachowa nazwa) świetnie sprawdza się więc w przypadku, kiedy kupiliśmy model w dobrym rozmiarze i na ogół o właściwym dopasowaniu, ale mimo to czujemy, że do pełnej radości użytkowania przydałaby się jednak drobna korekta. Aczkolwiek, metoda ta z równie wielkim powodzeniem stosowana jest w przypadku osób z nietypową budową anatomiczną lub problemami zdrowotnymi, mającymi wpływ np. na kształt stopy (przebyte urazy, zniekształcenia, haluksy, zwyrodnienia, stopy nietypowo wąskie lub szerokie).ku, kiedy skorupa buta wywołuje punktowy dyskomfort w jakiejś części stopy. Rozciągnięcie i ponowne ukształtow

2. Pewnego rodzaju alternatywą odbarczania jest zabieg nazywany frezowaniem.anie problematycznego fragmentu skorupy pomaga w łatwy i szybki sposób zniwelować uczucie ucisku czy tarcia, dzięki czemu but staje się wręcz „szyty na miarę” anatomii użytkownika.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej metody, mamy tutaj do czynienia z niwelowaniem ucisku i punktowego dyskomfortu odczuwanego w trakcie zakładania lub użytkowania butów narciarskich. Zasadnicza różnica polega na tym, że w przypadku odbarczania but uzyskuje nowy kształt poprzez swoje wtórne uformowanie – frezowanie natomiast polega na bezpośrednim wycięciu (tzw. skrawaniu) tej części obuwia, która stanowi przyczynę dolegliwości (ucisk w okolicach stóp czy łydek) i pozostawieniu w tym miejscu wolnej przestrzeni. Zdarza się, że oba zabiegi są stosowane zamiennie, lub wybiórczo – na przykład w sytuacji, kiedy miejsce wykonania korekty lub faktura danego fragmentu skorupy uniemożliwiają zastosowanie którejś z konkretnych metod.

3. Personalizowane wkładki –

tak w sposób kolokwialny nazwać możemy usługę polegającą na zastosowaniu w butach narciarskich specjalnych wkładek, które uformowane są w oparciu o odcisk stopy właściciela obuwia. Powstają one w dość żmudnym, kilkuetapowym procesie, który jednak daje nam gwarancję licznych korzyści wynikających z ich zastosowania. Po przeanalizowaniu kształtu i rozmiaru stopy przy pomocy specjalnego urządzenia, następuje pobranie odcisku, następnie dobór odpowiednich wkładek, a wreszcie ich obróbka termiczna i mechaniczna. Dzięki temu zyskujemy buty, które idealnie pasują do cech anatomicznych danej osoby. Owocuje to niezwykłym komfortem późniejszej jazdy, w której pierwszeństwo ma przyjemność i wygoda. Dodatkową opcją bywa zastosowanie wkładek podgrzewanych, gwarantujących nam (za sprawą wbudowanego akumulatora) wielogodzinną ochronę przed skutkami niskich temperatur i niekorzystnych warunków atmosferycznych.

4. Reduktory zmniejszające objętość – to również nic innego, jak specjalne wkładki, formujące dany model od wewnątrz. Ich zastosowanie posłuży zwłaszcza osobom, które zdecydowały się na zakup obuwia o nieco większym (niż swój właściwy) rozmiarze. To także świetny

ratunek dla tych, którzy już wygodne obuwie posiadają, jednak pod wpływem użytkowania straciło ono nieco swoje pierwotne dopasowanie (potocznie mówiąc buty „ubiły się” w środku, stały się luźniejsze niż dotychczas). Wkładka taka jest więc idealną, tańszą alternatywą zakupu nowego obuwia.

5. Modyfikowanie buta wewnętrznego przy pomocy pianki – brzmi skomplikowanie?

Nic bardziej mylnego. To jeden z najwyższych poziomów boot fitting’u, polegający na wypełnieniu wewnętrznej części buta narciarskiego specjalną pianką. Całość zabiegu odbywa się w oparciu o swego rodzaju „odlew” stopy ich użytkownika, z zachowaniem jego naturalnych ruchów anatomicznych (zginanie nogi, stopy etc.) Efekt takiego zabiegu jest naprawdę spektakularny - dosłownie i w przenośni zyskujemy bowiem obuwie stworzone specjalnie dla nas, któremu nie dorówna już nigdy żaden gotowy wyrób fabryczny. Sama pianka pomoże nam również w przypadku, kiedy lepszego dopasowania potrzebuje tylko niewielki fragment zakupionego egzemplarza – możemy ją zastosować jedynie punktowo, np. w miejscu ucisku lub niechcianego przesuwania się stopy (np. unoszenia się pięty podczas chodzenia). Wówczas stosuje się wycięcie problematycznego fragmentu i zastąpienie go pianką właśnie.

Wybór należy do nas

Poza wyżej wymienionymi metodami, na rynku stosuje się też kilka innych zabiegów, mających na celu jak największe zabezpieczenie narciarzy przed jakimikolwiek niedogodnościami wynikającymi z nieodpowiedniego dopasowania butów narciarskich.

Należy do nich:

- termoregulacja kształtów nie tylko skorupy, ale także buta wewnętrznego

- wielokrotna obróbka termiczna jego zewnętrznych warstw.

Istnieją też znacznie prostsze udogodnienia, w postaci żelowych „ochraniaczy”, które możemy nakleić w miejscach najbardziej narażonych na ucisk (np. goleń). Jak więc widzimy, sposobów na zapewnienie sobie satysfakcji z zakupionych przez nas butów narciarskich jest mnóstwo. To, na którą z metod się zdecydujemy, zależy więc jedynie od nas. Jedno jest pewne – jeśli zakupione przez nas obuwie budzi w nas jakiekolwiek wątpliwości, nie bagatelizujmy naszych obaw. Kiedy w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo i zdrowie, po prostu nie warto ryzykować.


Gdzie możemy dopasować obuwie narciarskie?

Zdecydowałeś się na skorzystanie z usługi boot fitting’u, ale nie wiesz gdzie zgłosić się w celu poprawy dopasowania swoich butów? Nie musisz tracić czasu na poszukiwania – po prostu zgłoś się do nas. W swoim zespole posiadamy kadrę wysoce wykwalifikowanych specjalistów, którzy w sposób kompleksowy podejmą się analizy Twojego problemu, dobiorą właściwą metodę korekty obuwia, a następnie dokonają wszystkich zmian, niezbędnych do uzyskania oczekiwanego przez Ciebie efektu. Wszystko to przy pomocy nowoczesnego sprzętu i zaawansowanej technologii. Ty w tym czasie będziesz mógł spokojnie zaplanować wyprawę na stok.

Posted in: NartyWszystko o Nartacha