Swipe to the left

Jak dobrać buty narciarskie ?

Drukuj
Jak dobrać buty narciarskie ?
24 października 2018

Buty narciarskie – niedoceniany warunek dobrej jazdy


Czy wiedzieliście, że zdecydowana większość narciarzy wyrusza na stok w nieodpowiednich butach? Nieodpowiednich, a zatem - źle dobranych rozmiarem, fasonem, a nawet typem obuwia. Skąd bierze się takowy błąd tak ogromnej liczby osób? Po pierwsze – z ignorancji. Kiedy myślimy o sprzęcie narciarskim, w pierwszej kolejności mamy na myśli narty. O butach myślimy niewiele, albo wcale – ot, but jak but, coś się wybierze, byleby narty były „dobre”. Po drugie, z przyzwyczajenia – niesłusznie porównując ten rodzaj obuwia do fasonów noszonych na co dzień, wybieramy modele nawet o dwa rozmiary za duże (w imię dewizy „żeby się zmieściła gruba skarpeta”). Po trzecie wreszcie – z niewiedzy. Nie mamy pojęcia, na co tak naprawdę powinniśmy zwracać uwagę dokonując tego typu zakupu. Wszystkie te czynniki w efekcie prowadzą do tego, że nasz wybór jest niezdrowy, a jazda znacznie utrudniona. Jeździmy bowiem przede wszystkim na butach, a to one zapewniają nam właściwe sterowanie resztą sprzętu i zapewniają właściwą ochronę. Jak więc zapobiec pomyłce? Podpowiadamy poniżej.


Wypożyczone czy własne

Na początek skupmy się na możliwościach, jakie oferuje nam branża. Tutaj do wyboru mamy albo zakup własnego modelu, albo skorzystanie z oferty wypożyczalni. I choć wizja wykupienia sobie pary butów tylko na czas pobytu na stoku wydaje się bardziej opłacalna i ekonomiczna (zwłaszcza dla tych, którzy jeżdżą rzadko i raczej „przy okazji”), fachowcy odradzają ten zwyczaj. Główny powód stanowi tutaj specyfika tego rodzaju obuwia – obecnie produkowane modele wyposażone są bowiem w specjalne botki termoplastyczne, które z czasem dopasowują swój kształt do stopy użytkownika, dając mu przy tym ogromny komfort jazdy. Oczywistym jest zatem, że buty wypożyczone nigdy nie posiądą takiej cechy. Mnogość osób o zróżnicowanej masie ciała i wymiarów stóp naszych poprzedników sprawi wręcz, że buty staną się na swój sposób zdeformowane i o wiele trudniej będzie poczuć się w nich naprawdę wygodnie. Kolejną kwestią będzie też aspekt higieniczny – nigdy przecież nie wiemy, kto używał ich przed nami, nie możemy więc zweryfikować stanu jego zdrowia czy dbania o czystość. Poniesienie kosztów pojedynczego zakupu nowego, własnego modelu stanowi więc swoistą inwestycję w komfort, zdrowie i spokój.

Buty takie, jak nasza jazda

Zanim zdecydujemy się kupić określoną parę butów narciarskich, przygotujmy się na całą masę ich typów, fasonów i rodzajów dostępną w sprzedaży. Aby nie zgubić się w tym gąszczu i wyjść z poszukiwania zwycięsko, w pierwszej kolejności ustalmy, jakim typem narciarza sami jesteśmy i czego w związku z tym potrzebujemy. Jeśli bowiem narciarzami jesteśmy początkującymi lub okazjonalnymi, bywamy tylko na stokach przygotowanych i wyjazd na narty jest dla nas jedynie pomysłem na przyjemne spędzenie zimowego czasu – przydadzą nam się przede wszystkim buty wygodne i miękkie. Jeśli z kolei uwielbiamy wielogodzinne szusowanie, możemy pochwalić się dobrą techniką jazdy i sporymi postępami w zdobywaniu nowych umiejętności, bardziej pomocne okażą się modele o zwiększonej sztywności, przeznaczone do całodziennej jazdy. Sztywne powinny być też buty dla osób, które gustują w szybkiej, intensywnej jeździe, wymagającej dobrej kontroli nad nartami – w takim wypadku zalecany jest wybór modeli o profilu stricte sportowym. Najbardziej wymagającą grupą użytkowników są osoby, które zazwyczaj wybierają zjazdy poza trasą. Ich buty powinny charakteryzować się nie tylko sztywnością (zapewniającą kontrolę nad sprzętem), ale także optymalnym poziomem wygody (umożliwiającej podchodzenie) i wysoką termoizolacją (chroniącą przed chłodem w trakcie przebywania w głębokim śniegu).

Typy obuwia narciarskiego vs. nasze umiejętności

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów butów narciarskich, stworzonych z myślą o różnych typach narciarzy, ich preferencjach i stopniu zaawansowania. Przyjrzyjmy się im uważniej.

  1. Osoby początkujące i średniozaawansowane: najlepszym dla nich typem obuwia będzie to z rodzaju All Round o indeksie twardości skorupy mieszczącym się w granicach 60-80. Buty te cechuje największa miękkość, łatwo je założyć i zdjąć, ułatwiają też zachowanie wyprostowanej postawy. Często posiadają też możliwość zmiany trybu buta ze „ski” na „walk”, umożliwiając przy tym użytkownikowi chodzenie. Najwyższym stopniem wygody powinien się też charakteryzować ich but wewnętrzny (botek) – tak, by chronić nasze stopy przed zimnem, odpowiednio odprowadzać wilgoć ze środka i jednocześnie móc jak najlepiej dopasować się do stopy.
  2. Osoby zaawansowane: w tym przypadku zalecany jest wybór obuwia z kategorii All Mountain o indeksie twardości wynoszącym od 90 do 120. Odpowiednia sztywność zapewnia bowiem właściwą kontrolę w prowadzeniu nart, zwłaszcza podczas nieco odważniejszej jazdy. Wewnętrzna część buta powinna być wykonana z materiałów termoformalnych, które umożliwią komfortowe użytkowanie podczas długiego czasu spędzonego na stoku. Wiele z modeli All Mountain wyposażona jest też w szereg dodatkowych regulacji i udogodnień technicznych.
  3. Freeride: to modele z kategorii All Mountain, przeznaczone w głównej mierze do jazdy poza trasami. Indeks twardości skorupy wynosi w nich średnio 110-130. Dodatkowym udogodnieniem jest tutaj gumowa podeszwa, która znacznie ułatwia podchodzenie.
  4. Eksperci: dla tej grupy narciarzy branża przeznaczyła modele z kategorii Race, często mylone z obuwiem używanym przez zawodowców. Stworzone są do jazdy szybkiej, niekiedy wręcz agresywnej, a indeks ich twardości mieści się w granicach 130-150. W tej grupie obuwia botki gwarantują mniejszy komfort jazdy i są cieńsze. Większe są natomiast klamry regulujące skorupę – wszystko po to, by fason ten jak najlepiej przylegał do stopy, jednocześnie w pełni kontrolując manewry nartami.
  5. Oddzielną kategorię obuwia stanowią też poniekąd buty damskie. Dlaczego? Otóż chodzi tutaj zwłaszcza o wzgląd na kwestie anatomiczne Pań. Kobiece stopy są mniejsze, delikatniejsze i bardziej podatne na chłód. Same kobiety są na ogół lżejsze od Panów, ich sylwetka jest smuklejsza, a styl jazdy nieco inny od męskiego – stąd wymagają szczególnej dbałości o komfort i właściwą ochronę. Modele damskie są bardziej dopasowane do kształtów kobiecych łydek, stóp, są też lżejsze i mniej sztywne. Do ich produkcji najczęściej używa się materiałów termoformowalnych oraz np. dodatkowej izolacji termicznej.


Diabeł tkwi w szczegółach


Podsumujmy zatem. Jak już zauważyliśmy powyżej, każdy typ butów narciarskich posiada ściśle określony zespół cech, który odróżnia go od pozostałych modeli. Cechy te warunkują nie tylko jego specyfikę, ale również docelowe przeznaczenie. Mowa tu o: szerokości, sztywności, i rozmiarze.


W przypadku szerokości (odpowiadającej szerokości stopy w śródstopiu), buty należy dopasować nie tylko względem wygody kupującego, ale także charakteru preferowanej jazdy. Im większy stopień zaawansowania, tym but węższy.


Sztywność buta (nazywana flexem) – im lepsza technika jazdy i waga użytkownika, tym wyższa powinna być wartość flexu.


Rozmiar – to ostatnia, choć równie istotna kwestia przy doborze tego rodzaju obuwia. Dobiera się go na podstawie długości stopy zmierzonej w cm. W idealnie dopasowanym bucie palce tuż po wsunięciu powinny opierać się na czubku skorupy. Po zapięciu klamerek i przybraniu pozycji narciarskiej, kiedy stopa przesunie się lekko ku tyłowi, uczucie ucisku palców powinno zostać zniwelowane – jest to równocześnie sygnał dla nas, że rozmiar będzie właściwy.Posted in: Wszystko o Nartacha