Swipe to the left

Jak dobrać narty ?

Drukuj
Jak dobrać narty ?
14 października 2018

Dobór nart – to jest sztuka

Właściwy dobór nart to sprawa niezwykle trudna i skomplikowana, która zwłaszcza laika potrafi przyprawić o niejeden zawrót głowy. A sprawy bagatelizować nie powinniśmy, bo to przede wszystkim od rodzaju i parametrów sprzętu zależą na stoku nasze możliwości, komfort i… nasze bezpieczeństwo. W tym artykule postaramy się przybliżyć nieco tematykę nart, ich cechy i rodzaje.

Osobom początkującym z całą pewnością pomocny będzie on w lepszym zrozumieniu tematu, a następnie w określeniu swoich preferencji i umiejętności. Bardziej zaawansowanym narciarzom z kolei, być może pomoże wybrać model, dzięki któremu efektywnie zwiększą swoje „skille” w szusowaniu. Przejdźmy zatem do rzeczy.

Narty Dla Pani czy dla Pana?

Zacznijmy od kwestii najbardziej podstawowej i znaczącej w przypadku zakupu nowych nart: płeć i wiek użytkownika. Dlaczego są istotne? Już wyjaśniamy. Narty męskie zazwyczaj zaprojektowane są tak, by spełnić wszystkie wymogi dotyczące kształtu, rozmiarów, umiejętności i typu terenu. W sprzedaży znajdziemy także sprzęt typu unisex, aczkolwiek kobietom zaleca się raczej wybieranie modeli stworzonych wyłącznie dla kobiet (nawet w przypadku tych, które osiągnęły wysoki poziom zaawansowania i uprawiają jazdę ekstremalną). Konstrukcja nart damskich jest bowiem lepiej przystosowana do ich budowy anatomicznej, wagi i postawy. Narty dziecięce z kolei zaprojektowano tak, by mogły „wybaczać” więcej błędów i niedoskonałości technicznych w jeździe młodych użytkowników, a tym samym pomóc im rozwijać swoje umiejętności w sposób lekki i bezpieczny.

Większość dostępnych na rynku modeli dziecięcych idealnie odpowiada ich potrzebom i stopniowi zaawansowania (wyjątek stanowią jedynie młodzi, odważni narciarze o agresywnym stylu jazdy, w przypadku których zaleca się narty o szerszym lub bardziej freestyle’owym charakterze).

Dostosowanie sprzętu do zwiększającego się z wiekiem wzrostu i rozmiaru stopy wymaga jedynie późniejszej ingerencji certyfikowanego technika. Konstrukcja nart dziecięcych i chłopięcych nie ma w tym przypadku znaczenia.

Tyle rodzajów nart, ile potrzeb

Następną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu nart są bez wątpienia nasze umiejętności. Wyróżniamy tutaj kilka poziomów zaawansowania:

 • początkujący (osoby nowe w sporcie, bez dotychczasowego doświadczenia na stoku lub początkujący narciarze będący na etapie uczenia się podstawowych zasad kontroli),
 • średniozaawansowany (w dolnej granicy tego poziomu znajdują się osoby, które opanowały podstawy kontrolowania nart i czują się komfortowo zjeżdżając z małą prędkością; do tej kategorii zaliczamy także narciarzy bardziej doświadczonych, którzy zdążyli już wykształcić sobie dobrą podstawową technikę jazdy, jeżdżą z umiarkowaną prędkością i czują się dobrze nawet na bardziej skomplikowanych trasach – przy jednoczesnych dobrych warunkach podłoża; osoby początkujące o większej wadze powinny również nabyć narty przeznaczone dla zawodników średniozaawansowanych),
 • zaawansowany (narciarze o solidnej technice jazdy, poruszający się z dużą prędkością na terenie zróżnicowanym, niezależnie od większości warunków śniegowych panujących na stoku),
 • ekspercki (doświadczeni narciarze, kontrolujący jazdę na każdym terenie i w każdych warunkach, nawet przy zachowaniu dużej prędkości; często ich jazda jest agresywna, a technika doskonała).

Co dla mnie – typy nart

Na rynku najbardziej popularne są obecnie narty taliowane (tzw. carvingowe), których część środkowa jest nieco smuklejsza od partii zewnętrznych. Modele takie znacznie ułatwiają wykonywanie skrętów – tym większych, im większe sprzęt posiada „wcięcie”. Ponadto wyróżniamy kilka typów nart:

 1. Easycarver – to lekkie, łatwo w nich wykonać skręt. Przeznaczone są zwłaszcza do jazdy z niewielką prędkością, a tym samym idealne dla osób początkujących.
 2. Allround – najpopularniejsza wersja nart dla osób średniozaawansowanych, poruszających się po przygotowanym stoku z umiarkowaną prędkością. Są bardzo zwrotne, użycie ich nie wymaga dużego wysiłku.
 3. All Mountain – dostosowane są do jazdy zarówno po przygotowanym stoku, jak i w głębszych warstwach śniegu; cechuje je średnia szerokość (>75 mm), zapewniająca sporą wyporność.
 4. Race (w wersji slalom i gigant) – ciężkie, stabilne, dobrze kontrolujące tor jazdy; przeznaczone dla osób lubiących zwłaszcza szybkie szusowanie po stromych (ale przygotowanych) zboczach i ostrą technikę zjazdu.
 5. Crosscarver – wersja Race o mniejszej twardości, zapewnia mniejszy wysiłek w trakcie jazdy.
 6. Freeride – narty szerokie (maks. 120 mm), idealne do jazdy w głębokim śniegu, nie zapadają się nawet pomimo sporej ilości białego puchu.
 7. Twintip Backcountry – odmiana Freeride z uniesionym tyłem, dzięki której możliwy jest zjazd zarówno tyłem, jak i przodem czy skoki z tylnym lądowaniem.
 8. Twintip Freestyle – krótkie, lekkie, uniesione na końcach. Sprawdzą się przede wszystkim podczas szusowania w obiektach typu snow park.
 9. Skitour – lekkie, szerokie, o konstrukcji ułatwiającej poruszanie się w terenie pozbawionym wyciągów. Idealne do turystyki narciarskiej.

Znaki szczególne Nart

Gdy podstawowe kategorie sprzętu narciarskiego mamy już omówione, pozostaje nam do objaśnienia jeszcze szereg ich indywidualnych wyróżników, które dane modele mogą posiadać. Bo co takiego sprawia, że dany fason jest odpowiedni dla jednych zawodników, a w przypadku innych bywa wręcz niewskazany? Odpowiedź brzmi: cechy każdego z nich. Mamy tutaj na myśli pojęcia takie, jak: długość, szerokość, taliowanie, elastyczność, rocker, twardość poprzeczna, flex i tłumienie drgań.

Poniżej wyjaśniamy, co się za nimi kryje.

 1. Długość – narty długie są stabilne, to nie ulega wątpliwości. Jednak z długością wiąże się jednocześnie mniejsza podatność na ich skręcanie. Nie przypadną więc do gustu tym, którzy lubią jazdę finezyjną, pełną krótkich i szybkich zwrotów na stoku.
 2. Szerokość – wąskie modele idealnie sprawdzą się na przygotowanej trasie, na której umożliwią efektywniejsze wykonywanie skrętów; szersza wersja nart (min. 80 mm) stworzona jest głównie dla fanów zjazdu poza trasą, gdzie teren bywa pokryty śnieżnym puchem.
 3. Taliowanie – to cecha, która ma znaczny wpływ na promień skrętu naszych nart. Większe taliowanie bowiem ów promień ogranicza, zwłaszcza podczas jazdy na krawędziach – co wiąże się z kolei z koniecznością użycia większej siły przez narciarza. Jednak zwężenie narty w jej części środkowej zapewnia szybszą reakcję sprzętu zarówno podczas carvingu, jak i krawędziowania.
 4. Elastyczność – im większa, tym lepsze przyśpieszenie zapewnia w trakcie manewrowania. Zwiększona elastyczność w części tylnej zapewnia więc bardziej energiczny zjazd. Elastyczność dziobów z kolei ułatwia kontrolę nad ich prowadzeniem.
 5. Rocker – to cecha oznaczająca uniesienie części narty. Modele wzbogacone o tę cechę znacznie ułatwiają narciarzowi skręcanie, zwłaszcza podczas jazdy poza trasą.
 6. Twardość poprzeczna – wprawieni narciarze, którzy uwielbiają szybką jazdę, z całą pewnością docenią narty twardsze, mniej podatne na skręcanie i odporne na twardość podłoża; narty o zwiększonej miękkości charakteryzują się co prawda mniejszą przyczepnością, ale znacznie lepiej dadzą się poprowadzić osobom mniej zaawansowanym technicznie.
 7. Flex – czyli tzw. sztywność wydłużna – wysoka sztywność nart zapewnia dobre ich prowadzenie podczas jazdy z dużą prędkością, po utwardzonej trasie. Wiąże się to jednak z pewnym ograniczeniem przylegania do podłoża w przypadku prób wykonania skrętu carvingowego. Narty o wysokim stopniu sztywności polecane są więc zwłaszcza narciarzom zaawansowanym.
 8. Tłumienie drgań – cecha ta zależna jest głównie od rodzaju tworzywa użytego do jej produkcji. Ma istotny wpływ na komfort jazdy użytkownika, niwelując odczuwanie różnic podłoża podczas zjazdów ze zwiększoną prędkością.

Masz wątpliwości? Zapytaj

Jeśli powyższy artykuł nie rozwiał wszystkich Twoich wątpliwości i nadal wahasz się, który z modeli będzie dla Ciebie odpowiedni, poproś o poradę specjalistę w naszym sklepie. Ten przeprowadzi z Tobą kompleksowy wywiad, dzięki któremu łatwiej ustalisz swój poziom zaawansowania, określisz cele, a następnie dostosujesz sprzęt do swojego ciała i wszystkich oczekiwań.

Posted in: Wszystko o Nartacha